Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?


Recommended Posts

care e legatura intre clasamentele facute de nu stiu ce producatori de cosmeticale cu igiena noului nascut?! am nascut in anglia in 2011 si mi s-a spus ca noul nascut nu are nevoie de sapun, sampon, lotiuni, sfatul a fost sa spal copilul cu apa fiarta si racita si sa las sampoanele si alte farafastacuri pentru mai tarziu, mi s-a spus si ca baia zilnica nu e obligatorie atata timp cat copilul este linistit si isi face treburile lui de copil corespunzator cu varsta...cand s-o tara si tavali prin tarana e alta poveste...dar ce strat de murdarie are noul nascut cat sa il frecam zi de zi sa-l facem sa straluceasca?! si uleiul de masaj l-am folosit dupa o luna si jumatate desi am spalat copila de cel mult 2 ori pe saptamana (adica bagat la muiat in cadita) acum la 1 an si 2 luni nu e "neobisnuita cu baia", nu mi-a plans niciodata la baie si sper sa nu se schimbe foarte curand (e posibil si asta), face fata fara lacrimi si tipete si la samponat si la limpezit capsorul si la utilizarea dusului Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Cum au scris si alte mamici inaintea mea, parerile medicilor sunt impartite...unii spun ca e obligatoriu baita zilnica, altii ca la 2-3 zile e recomandata.

Eu imbaiez bebelusa cam la 2-3 zile, insa o spal zilnic, uneori si de mai multe ori pe zi, pe fata, manute, si la fundulet.Insa acum, cand vine vara, o voi imbaia zilnic, de fapt o las sa se balaceasca ca sa se racoreasca :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Mi se pare obligatoriu sa speli copilul zilnic. Transpira, regurgiteaza, face pipi si caca, e luat in brate deci se lipeste de pielea adultilor, e scos afara deci ajunge in contact cu praf si microbi, cum sa nu-l speli? Eu acum ca vine vara o sa-i fac fetitei mele oricate dusuri e nevoie sa nu aiba bubite si iritatii de la caldura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citind prin thread-ul asta am inteles cumva partial cum ajungem sa mirosim prin tramvaie si metrouri. Si nu ma refer doar la tramvaiele din Romania...chiar deloc.

Deci indiferent de cate pareri ar avea unii "medici", sau sustinatoare de curente bio etc, rasa umana se spala zilnic. De la 0 luni pana la moarte. Ca de aceea s-a inventat apa calda...de aceea suntem in secolul 21.

 

Subscriu total la ce zicea Emilia mai sus...pai bebelul regurgiteaza si el, scapa partzuri, transpira si el ca are acolo un minim de glande sebacee, face un pipi, kk, intra in contact cu diversi adulti, suge si da pe el, se dragaleste cu mami lui piele pe piele, iese in parc cu carutul si se mai atinge un praf de el dupa ce poate a transpirat un picutz...cum adica sa nu il spal zilnic?!?!?!?!?!

 

 

Cat despre copilul peste un an, acolo e si mai si necesar dar absolut necesar dusul zilnic.

 

Oameni buni, haideti sa ne obisnuim copiii sa traiasca sanatos...si prima dovada de viata sanatoasa e I G I E N A....I G I E NA...

 

P.S. stiti cum imi suna mie "scuza" asta cu pielea care secreta uleiuri/ grasimi benefice?! Ca si faza cu vaginul care cica se auto-curata prin diverse secretii?! Si acum ce fac?! Ma bazez pe vagin ca se curata el singurel si deci il spal asa mai o data la 2-3 zile?!?!?!?!??!?!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Bebelusul meu are 2 luni si pana acum i-am facut baitza in fiecare zi cu exceptia duminicii si o sa continui tot asa pana trece de 3 luni deoarece i se aduna foarte multe "scamute " intre degetele si la gat, plus ca fiind mic e si predispus la iritatii. Dupa ce trece de 3 luni, o sa-i fac baitza o data la 2 zile, iar pe timp de vara, un "dusulet" mic, zilnic, nu strica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerile medicale sunt impartite - unii, de generatie veche, recomanda baia zilnica, altii o data la 2-3 zile.Eu am ales varianta a doua pentru baia generala, o spal pe tot corpul la 2-3 zile, iar la par o data pe saptamana.

O spal pe Teodora pe manute cu sapun pentru bebelusi de cateva ori pe zi, si la fundulet    cel putin o data, pe fata dupa fiecare masa, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...