Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nodul impertinent - consultatie, eco, operatie


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu reusesc sa ma programez la dr. Mihai Lesaru. Pt cabinet apare doar un numar de mobil la care nu raspunde nimeni. Am lasat mesaj pt programare online, de asemenea fara un reply. Exista vreo alta varianta de contact? Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu' (26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/duduburlacu"]Povestea merge mai departe[/url]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Update: am tot asteptat sa se clarifice, insa de abia acum ma apropii de acest moment.

 

In urma investigatiilor (RMN si eco) facute anul trecut in primavara, s-a concluzionat (de catre mai multi medici, inclusiv un chirurg oncolog si dr. Lesaru) ca este vorba despre ceva "cel mai probabil benign ( hormonal?)", in consecinta recomandarea a fost sa monitorizam.

 

In decembrie, la controlul de 6 luni s-a constatat ca e tot acolo, neschimbat ca dimensiuni (atat cat se poate masura o suprafata de 4mm), avand aceleasi caracteristici de aspect care ridicasera la inceput suspiciuni (contur si forma). La mamografie nu s- a vazut nimic, densitatea tesutului a impiedicat probabil chestia asta. Ca urmare, mi s-a recomandat ( de catre mai multi medici, printre care 2 chirurgi oncologi cu competente ecografice) sa investigam chirurgical, pt a lamuri problema. Alternativa de a monitoriza in continuare este, in opinia tuturor, generatoare de stres si incertitudine, mai ales pe termen lung.

 

Punctie sub ghidaj ecografic cam iese din discutie la asemenea dimensiuni (la noi, nu stiu cum este in alte tari). Extragerea cu vacuum poate provoca hematom, cu risc destul de mare sa nu se resoarba complet, nu puteam obtine piesa intreaga, iar daca nu era ok, trebuia refacut clasic pt a obtine margini de siguranta. Am optat pana la urma pt interventie clasica, cu ghidaj ecografic (necesara, in opinia medicului care va face operatia, dr. Viisoreanu, pt identifica corect zona cu problema). Va avea loc miercuri, sper sa decurga bine iar rezultatul sa confirme probabilitatea de la RMN. 

 

Desi mi s-a spus ca nu este o interventie foarte dificila, sunt acum intr-o stare vecina cu panica. Pe de alta parte, de abia astept sa se termine, sa stim despre ce e vorba si ce putem face pt a fi bine. Sper ca am luat decizia buna atunci cand am ales varianta interventiei, ma incurajeaza gandul ca, indiferent de rezultat, este mai usor acum decat ar fi fost peste ceva timp.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, din pacate, asa cum ai intuit, nu pot fi siguri. Cum spunea unul dintre medici, este ca si cum ai incerca sa distingi trasaturile cuiva aflat la linia orizontului. Nu-i poti vedea chipul, nu-ti poti da seama daca e prieten sau dusman. Medicii sunt optimisti, mi-au spus ca, indiferent de rezultat, suntem in stadiul in care putem rezolva ce e acolo.

 

Dana, multimesc si tie pt incurajari! Sper ca se va termina totul cu bine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...