Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nodul impertinent - consultatie, eco, operatie


Recommended Posts

Asta se intampla in Romania?

 

Din rezultatul histopatologic si imunohistochimic rezulta ca NU  a fost benigna leziunea.

Nu necesita nici un fel de tratament dat fiind faptul ca a fost 'in situ', adica o tumora f mica excizata in totalitate, care nu are nici un fel de consecinte,  dar nu poti spune ca e beningna... tocmai din aceasta cauza trebuie sa faci controale mai des decat in mod normal, la orice suspiciune se face biopsie, se pot analiza si genele BRCA si cel mai important este ca ramane in anamneza familiala, iar acest lucru trebuie stiut neaparat, ca e f important data fiind frecventa cu care se intalneste in familiile care au anamneza posiziva pt asa ceva vs cele care nu o au.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Xio, ma ingrijoreaza ceea ce-mi spui, nu mi s-a parut interpretabil raspunsul primit. Ambii medici (chirurgul si medicul de la laborator) au reactionar pozitiv vazand buletinul de analiza, ii ingrijorase suspiciunea din rezultatul preliminar. Mi-au spus ca erau semne care in timp ar fi putut favoriza transformarea in malign (eg. forma) dar si unele aspecte favorabile (fara atipii). Nu am cunostinte medicale si nu-mi sta in fire sa ma ghidez dupa net, am gasit insa un articol pare sa aiba legatura cu ceea ce mi-au spus medicii:

 

"Hiperplazia reprezinta cresterea numarului de celule epiteliale ductale sau lobulare, celule care pot sau nu sa prezinte atipii si pierderea de ansamblu a orientarii apico-bazale. Cea ma frecventa este hiperplazia ductala fara atipii; daca procesul este marcat este denumit hiperplazie florida sau papilomatoza. Toate modificarile proliferative ale tesutului mamar au un risc crescut pentru dezvoltarea ulterioara a cancerului mamar, dar acest risc este diferit in functie de tipul de proliferare, un risc relativ mai mare este asociat cu hiperplazia atipica. In cazul in care este vorba de hiperplazie atipica, procesul proliferativ respectiv este definit ca o stare precanceroasa; carcinomul este tratat la neoplazii maligne, nu la stari precanceroase; este recunoscuta existenta unor stari border-line (de limita) intre hiperplazia atipica si carcinomul in situ".

 

Aveam in plan sa aflu mai multe detalii despre partea genetica, nu am in familie cazuri dar daca se poate investiga in vreun fel, cu siguranta voi face si chestia asta. Plus controale periodice la intervalele recomandate de medic si tot ceea ce se poate face pt a reduce riscul de recidiva. Pt linistea mea, voi mai confirma inca o data cu medicul aceste aspecte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, uite aici:

http://www.breastcancer.org/symptoms/types/dcis

 

 

Este un rezltat bun in sensul ca un carcinom in situ inseamna ca exista celule anormale dar acestea nu s-au raspandit, deci nu sunt invazive, tumora a fost scoasa cu limite de siguranta, deci esti vindecata.

Doar ca avand asa ceva trebuie sa mergi regulat la controale.

 

Pe rez. histopatologic scrie carcinom ductal in situ, iar pe rez. imunohisochimic scrie ca sustine rez. histopatologic.

 

 

Ca sa iti dau un exemplu, am avut recet un pacient de 19 ani cu apendicita acuta. A fost operat, iar rez. histopatologic a venit cu dg de carcinoid. I s-a spus ca a avut o tumora maligna in apendic, acesta a fost scos cu limite de siguranta, nu necesita aceste tumori nici un fel de tratament cand au localizare cum a fost la el, cazul rezolvat.

 

Asa e si la tine, s-a scos, e ok, era mica, trebuie doar sa mergi regulat la controale, atata tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, ai dreptate. Pe rezultatul histopatologic initial (extemporaneu) e mentionata suspiciunea ca ar fi in situ. Si ca sunt necesare investigatii suplimentare pe probele respective.

 

Am fost trimisa cu probele la alt laborator (banuiesc ca mai specializat decat primul). Rezultatul dat de ei continea 3 sectiuni: histopatologic (din nou?), IHC si concluzii facand referire la histopatologic. Medicul de la laborator, cel care a tras concluziile initiale, s-a bucurat cand a vazut rezultatul final. Ca explicatie, mi-a spus ca pana la un punct, aspectul te poate duce in eroare, de aceea a fost necesar sa facem investigatii suplimentare. La fel a reactionat si medicul chirurgul, mi-a spus de la inceput ca el crede ca suspiciunea va fi infirmata.

 

Stiu ca oricum ar fi, nu este o tragedie. Am inteles ca atunci cand se confirma malign grad mic, se poate recomanda terapie hormonala sau radioterapie pt a reduce riscurile de recidiva. De aceea m-a pus pe ganduri ceea ce ai spus, nu s-a adus nici macar un moment in discutie daca este sau nu necesar sa fac tratament de vreun fel.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

 Am zis sa scriu si eu experienta mea aici poate vreodata ii este de ajutor cuiva. 

Imediat dupa Paste, pe 4 mai, am descoperit la palpare un nodul la sanul drept, pentru a ma linisti si ca o femeie responsabila care sunt m-am programat la ecografie, asa ca a doua zi eram la medic.

Ecografia imi arat ca exista un nodul cu margini neregulate si vascularizat ceea ce ridica suspiciuni, iar ganglionii limfatici axiali erau inflamati. Mi s-a recomandat efectuarea markerilor tumorali si sa iau legatura cu un chirurg, la intrebari suplimentare mi s-a spus : indiferent ce este, e luat din timp si se rezolva- lucru care in loc sa ma linisteasca m-a bagat in panica mai rau.

Saptamana urmatoare eram deja programata la medicul Peltecu pentru investigatii ...si acesta are suspiciuni si doreste ca ceara parerea medicului Lesaru in legatura cu necesitatea unei biopsii sau nu. Ajung la medicul Lesaru dupa inca doua saptamani de asteptare ( si agonie): concluzia-nu facem biopsie fiindca nodulul este mic si riscam sa nu il nimerim, dar, fiindca scorul BIRADS este 4c ( suspiciune ridicata ) recomanda excizie chirurgicala.

Pe 8 iunie eram deja operata la Filantropia de catre prof. Peltecu (care a facut o operatie de nici nu se vede), nu s-a putut face extemporaneu fiindca se pierdea proba, nodulul fiind prea mic, asa ca a ramas sa asteptam examenul histopatologic ( facut la Polizu la dr Mioara Ionescu- un om extraordinar, mi-a tinut-o pe maica-mea cu moralul sus ). Rezultatul insa apare cu mentiunea: suspiciune carcinom ductal in situ se recomanda analize imunohistochimice.

Vineri am luat rezultatul de la Sanador, din acesta reiese ca : nu se evidentiaza arii maligne ci ca este vorba de lesiune mamara sclerozanta, proliferativa, complexa, pseudoinfiltrativa.

 Au trecut doua luni de cosmar, in care am citit tot ce s-a putut citi pe tema asta. Experienta asta m-a marcat insa m-a facut sa vad viata dintr-o alta perspectiva...si evident ca ma bucur de rezultat. Sper ca astfel de boli sa poate fi invinse de catre om cat mai curand!

 Multa sanatate tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am zis sa scriu si eu experienta mea aici poate vreodata ii este de ajutor cuiva. Imediat dupa Paste, pe 4 mai, am descoperit la palpare un nodul la sanul drept, pentru a ma linisti si ca o femeie responsabila care sunt m-am programat la ecografie, asa ca a doua zi eram la medic. Ecografia imi arat ca exista un nodul cu margini neregulate si vascularizat ceea ce ridica suspiciuni, iar ganglionii limfatici axiali erau inflamati. Mi s-a recomandat efectuarea markerilor tumorali si sa iau legatura cu un chirurg, la intrebari suplimentare mi s-a spus : indiferent ce este, e luat din timp si se rezolva- lucru care in loc sa ma linisteasca m-a bagat in panica mai rau. Saptamana urmatoare eram deja programata la medicul Peltecu pentru investigatii ...si acesta are suspiciuni si doreste ca ceara parerea medicului Lesaru in legatura cu necesitatea unei biopsii sau nu. Ajung la medicul Lesaru dupa inca doua saptamani de asteptare ( si agonie): concluzia-nu facem biopsie fiindca nodulul este mic si riscam sa nu il nimerim, dar, fiindca scorul BIRADS este 4c ( suspiciune ridicata ) recomanda excizie chirurgicala. Pe 8 iunie eram deja operata la Filantropia de catre prof. Peltecu (care a facut o operatie de nici nu se vede), nu s-a putut face extemporaneu fiindca se pierdea proba, nodulul fiind prea mic, asa ca a ramas sa asteptam examenul histopatologic ( facut la Polizu la dr Mioara Ionescu- un om extraordinar, mi-a tinut-o pe maica-mea cu moralul sus ). Rezultatul insa apare cu mentiunea: suspiciune carcinom ductal in situ se recomanda analize imunohistochimice. Vineri am luat rezultatul de la Sanador, din acesta reiese ca : nu se evidentiaza arii maligne ci ca este vorba de lesiune mamara sclerozanta, proliferativa, complexa, pseudoinfiltrativa. Au trecut doua luni de cosmar, in care am citit tot ce s-a putut citi pe tema asta. Experienta asta m-a marcat insa m-a facut sa vad viata dintr-o alta perspectiva...si evident ca ma bucur de rezultat. Sper ca astfel de boli sa poate fi invinse de catre om cat mai curand! Multa sanatate tuturor

 

Si eu sunt la "faza " cu asteptarea. ..

Sper ...sper  sa fie bine ...sper! 

Si eu tot citesc de cand am descoperit, intreb peste tot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...