Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele, eu le gatesc pisicilor mele. Din cauza problemelor renale ale motanului, am creat impreuna cu veterinarul urmatoarea reteta : "intr-o tigaie Tefal adanca (in cratita se lipeste) pun un cubulet de unt 1/2 kg. ficat pasare si orez (cam 2 pumni mici) si apa multa (cat incape in tigaie). Se mai adauga apa pana ce se fierbe orezul. Se pizeaza incet ficatul cu o lingura de lemn. In final rezulta o pasta de orez cu mult ficat." Le-am invatat cu aceasta mancarica, incet, incet, si acum e mancarea lor de baza ..... Le dau si peste din conserva, marca Pelican - macrou in sos natural (adica fara ulei) sau in sos tomat. Oricum, Wiskas si KittyKat nu le place. Singurele pliculete/conserve sunt Friskes. La capitolul biscuiti mancam tot Friskes. Apropo de retete, o prietena de-a mea ii dadea birmanezei un amestec de carne tocata cruda de vaca, orez fiert, morcov fiert si verdeata, pe care le facea bilute, le congela si scotea cate una pe zi sa se dezghete. La mine n-a prea tinut aceasta reteta .... mama e bucatareasa PS: daca aveti alte retete pt. mate, ziceti-mi si mie. Atentie: eu cumpar de la SelGros ficat Brazilian 50.000/kg, adica f. ieftin (numai pt. mate). adina [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am scaner, din pacate si sincer, sunt cam lenesa, n-am timp sa caut un internet cafe, ceva, unde sa scanez niste poze. Oricum, va pot spune ca Tazz este tigrat, corcitura de Birmaneza cu un maidanez. Are ochisorii verzi, un verde intens, si blanita cu par lung ca la birmaneze. Are o coada mai lunga si stufoasa, si e foarte mandru de ea. O tine numai pe sus. Are o tinuta de mare nobil, si o gratie in miscari de l-a cucerit si pe doctorul vetelinar (care vorba aia... vede zilnic tot felul de pisicute). Avand par lung, imi place sa il pieptan in jurul gatului ca pe un guler de leu.[il][il]. Sunt topita dupa blanosul meu. A... si sa va mai spun... cateodata ma joc si eu cu al meu sot. Ne gadilam, ne batem cu pernele... ei bine, daca tip sau ma manifest zgomotos, buburuza mea crede ca sotul ma bate, probabil, caci vine imediat si-mi ia apararea. Sa vedeti numai cu ce muscaturi se alege de la Tazz... Hazul mare este ca vine in 2 labe si-l ataca iar labutele din fata le misca precum boxiorii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super Tazz!!! Mey, Lili, mey, iata reteta mea ptr Bogus: - se iau una-doua bucati bancnote de 50.000lei (depinde cand am luat salariul), se ia tramvaiul pana la piata unde se afla cabinetul si farmacia veterinara si se comanda bobite ptr pisici mofturoase si bobite ptr blana si piele, toate cu ph control. Easy, nu[:D][:D][:D]. Eu am scapat de gatit!!! Va pup si mai astept poze!!! [pis][pis][pis][pis] tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cum m-am procopsit eu cu motanelul meu? M-am trezit cu stapanii lui la usa si mi l-au pus in brate zicandu-mi ca n-au cu cine sa-l lase cat sunt ei plecati in concediu. L-am primit de mila, era murdar din cale-afara, blanita ne fiind periata se facuse numai ghemotoace, era lesinat de foame si isi rupsese un canin. Am fost nevoita sa-l tund atunci, caci nu suporta ghemotoacele din blanita si si le smulgea cu dintii saracul. Ii era tare frica de apa, dar dupa ceva timp am sesizat ca sta mai mult in baie. L-am urmarit si ce credeti ca facea? Se urca in ghiuveta de la baie, unde robinetul picura nitel, se tinea de teava aceea pe care curge apa cu labutele din fata, si baga cate un ochi pe gaura tevii. Era asa de suparat ca nu reusea sa prinda picatura de apa... atunci am realizat ca nun pot sa-l inapoiez stapanilor. Si a ramas la mine de-atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe Bogus l-am gazduit ptr 2 sapt cand prietena mea cea mai buna mi-l adusese ca il daduse tatal ei afara din casa. Nu prea aveau grija de el. Dupa ce s-a scurs perioada a venit sa-l ia si sa-mi spuna ca ii va da drumu pe strazi ca nu-l mai primeste tatal ei in casa. Am inceput sa plang si tata a zis "cum sa-l lasi pe strazi, lasa-l aici". De atunci prietena mea a mai venit pe la mine, dar Bogus nici nu o baga in seama o trateaza ca pe un strain, si a stat la ea 1 an!!! Ai mei incearca sa ma convinga sa-l las pe Bogus acasa dupa ce ma mut, dar nici nu ma gandesc. Va pup!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, am lipsit 2 zile si uite ca au mai crescut e pagini!!!! Daca e sa vorbi despre papica, noi mancam (cu mari mofturi si mare scarba) Royal Canin pt. sensibile si pt. blanita, i-am luat si Indoor si i-a placut, si mancare gatita: ficatzel de pui inabusit. Rar, frisca Hulala si icre. Mofturi mari! Ioi, ce s-o lungit sobektu' asta, crez ca pietricica ar trebui sa deschida Pisicka 2. Va pup pe mustacioare, V veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, ma mai bag si eu din cand in cand pe-aici sa mai citesc, ca de scris nu mai apuc.Au venit ai mei aici cum ziceam, si numai timp de dc nu mai am,ca suntem pe-afara continuu aproape, ca le place tare, si le place viata asta calma si ordonata de aici,normal, isi destreseaza creierii. Oricum sunam acasa cand si cand sa vedem cum se descurca paroasele noastre fara ei, si se pare ca sunt bine. Da' o sa deschid partea a 2'a la subekt, daca asa ziceti, ca nici nu ma gandeam ca scrieti atata,da' mie imi place! pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...