Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Doua retete de dulce de Craciun

 

1. Buturuga (buche de Noel)

 

6 oua

300g zahar

200g faina

9ml praf de copt

gem de capsuni sau zmeura

100g crema de ciocolata pentru a glasa exteriorul (revin cu reteta, sau se poate cumpara gata facuta)

1 praf de sare

unt sau ulei pt uns tava

 

Se incalzeste cuptorul la 180 C

Se separa albusurile si se bat spuma tare cu un praf de sare

Se freaca galbenusele cu zaharul pana se dizolva zaharul, se adauga faina cu praful de copt, se omogenizeaza

Se incorporeaza putin cate putin albusul batut

Se toarna aluatul intr-o tava bine unsa si se niveleaza

Se coace cca 15 min la 180 (foc mediu)

Se rastoarna cu atentie pe un servet curat

Cat e calduta foaia, se unge cu gem

Se ruleaza si se inveleste in servet

Se lasa sa se raceasca in servet, rulata strans

Se scoate din servet si se unge deasupra cu un strat generos de crema de ciocolata

Se fac striatii pe suprafata de ciocolata, cu o furculita

Se decoreaza deasupra cu martipan (optional)

 

2. Trufe de ciocolata

 

200g ciocolata (alba sau normala)

125g zahar pudra

100ml frisca lichida sau smantana lichida cu 35%

coloranti alimentari

bombonele pentru decorat

forme de hartie pt bomboane

 

Se incalzeste frisca lichida 1 minut la microunde

Se toarna in ea ciocolata rupta bucatele mici

Se amesteca pana se topeste ciocolata, cu o lingura de lemn

Se adauga zaharul (completarea mea: si aromele preferate, rom, etc)

Daca folositi ciocolata alba, se separa in mai multe   boluri si se adauga in fiecare cateva picaturi de colorant alimentar, se omogenizeaza

Se dau la frigider minimum o ora

Se presara zahar pudra pe o farfuri, pe alta farfurie bombonele mici de decor

Se formeaza bile din pasta, se trec prin zahar pudra apoi se decoreaza dupa gust

Se pune fiecare trufa in forma de hartie

Se pastreaza la frigider maximum 15 zile

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Reteta de la Strumphi

 

Tocanita de ciuperci o fac simplu: toc ciupercile marunt, eu aici cumpar numai bio chestnut mushrooms, care-s atat de gustoase, de zici ca le-am cules eu cu manuta mea dintre frunze in padure [:D] , calesc 2 cepe in ulei , las sa se inmoaie ceapa, pun ciupercile peste si las sa fiarba, Cand sunt gata , toc patrunjel proaspat , pun peste si apoi cand mancam adaug in farfurie mujdei peste tocanita si mancam cu mamaliga.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Muffins cu banana (reteta lui fleurdelise)

 

1 cana jumate de faina, 1 lingura praf de copt, 1 lingurita bicarbonat, 3/4 cana zahar ( merge si mai putin), 1 ou, jumate de cana de unt topit, 1 cana jumate banane zdrobite, 1/2 cana nuci zdrobite sau stafide, un praf de sare

 

 

Se amesteca toate ingredientele uscate si separat ingredientele umede. Se combina.

Se toarna in forme de muffin ( briose) unse cu putin ulei, sau in forme de hartie in prealabil ( am facut de amandoua in formele de hartie cresc mai frumos sunt mai practice la transport etc.)

Se presara granola deasupra ( optional).

Se dau la cuptor 20 min la foc mediu, 200C.Se in earca folosind scobitoarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Piept de pui marinat a la grec

 

Marinada pt 2 piepti de pui mari:

3-4 linguri maioneza

3 4 linguri iaurt simplu

2-3 catei de usturoi zdrobiti

1 lingurita mustar de Dijon (cu boabe)

1 lingurita sare

oregano uscat dupa gust (sau combinatii de ierburi uscate)

 

Se prepara marinada cu o seara inainte. Se taie pieptul de pui felii si se introduce in marinada (intr-un bol sau ziploc), se lasa la frigider pana adoua zi.

 

In momentul prepararii se scot feliile, se indeparteaza excesul de sos si se pun pe gratar.

 

Este delicios langa cartofi noi si salata de varza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

La cererea telespectatorilor::)))

 

1. Pui cu mango si orez a la Anja

  • 3 bucati de piept pui, se taie in felii ff subtiri
  • o jumatate de ardei, se taie subtire
  • 2-3 ciuperci se feliaza
  • se pun toate in tigaie la prajit cu f putin ulei, sare. piper
  • Cand carnea e cat de cat facuta, se adauga 1-2 linguri de mango chutney (de oricare), se amesteca apoi se adauga frisca sau smantana de gatit dupa ochi, depinde cat sos vrei sa ai
  • se mai lasa 5 min sa fiarba.
  • Se mai gusta si adauga sare daca trebuie si ardei iute asa, de decor
  • Ca garnitura, orez  (o cana de orez, 4 apa, sare, puse la fiert)

2. Paste oarecum carbonara

  • se pun pastele la fiert cu sare, eu folosesc fusilli sau penne
  • intre timp, intr-o tigaie pun la prajit bacon. vreo 7-8 felii, 2 ciuperci portobelo feliate, un sfert de zuchini (nu pun nici sare nici ulei ca are bacon-ul)
  • Cand sunt prajite adaug pastele, nu foarte bine scurse de apa
  • adaug smantana de gatit sau frisca, dupa ochi, amestec
  • o las sa fiarba 3 min, apoi adaug parmezan tot dupa ochi, dar sa fie suficient... cam jumatate de bucata, mai fierbe 1-2 min.
  • pus deasupra busuioc de decor

Sper sa va placa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gryta țăranului :)

 

In primul rand ai nevoie de carne de vita care cred ca in romana se traduce mandrina. In tot cazul, e partea de gât, in engleza ii spune chuck steak meat. Cam 700g. Apoi 2 morcovi, 2 cepe, 2 căței de usturoi, un praz, cativa cartofi, 2 frunze de dafin, cimbru proaspăt, 200 ml smantana lichida, 2 linguri faina, 2 linguri sos de soia chinezesc, sare si piper.

 

Se taie carnea in bucati de 2x2 cm, se pune putin ulei in oala si se pune pe foc mediu. Se lasa pana carnea si-a schimbat putin culoarea, se pune sare si piper dupa gust, se acoperă cu apa, se pun frunzele de dafin si cimbrul. Se fierbe 30 min. 

 

Intre timp se taie ceapa, morcovii si usturoiul. Dupa 30 min se pun toate in oala. Se mai fierbe 15 min. Se taie prazul, se curata si se taie cartofii in bucati mari. Se pun in oala si dupa inca 15 min se adauga faina amestecată cu smantana lichida si sosul de soia, se mai lasa sa dea cateva clocote. 

 

Pofta buna! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aminna's eggplant plaki - PLACHIE DE VINETE "Deci plachia (feel free s-o puneti la retetele ghetarului - si sa m-anuntati sa iau o piatra-n gura c-am ajuns si pe-acolo [:)] ); scriu cantitatile din care am facut eu: - 3 vinete (lungi si subtiri [:)] ) curatate de coaja din 2 in 2 (ca nush sa ma exprim altfel), taiate felii rotunde nu prea groase, lasate sa se scurga cu sare (eu le las o ora la scurs); dupa aia se scurg, se dau prin faina si se prajesc in ulei; -o ceapa mai mare (sau doua mai mititele) si 3 catei de usturoi se pun la calit in putin ulei; cand sunt sticloase se adauga ardeiul gras (unul mare sau doi mai potriviti) si 2-3 rosii oparite si curatate de seminte. Pana aici e reteta oficiala. Io am pus si telina, ca imi place asa de mult incat as pune si in prajituri, noroc ca prajituri nu fac [:)] Deci am pus si radacina de telina, si cateva frunze. Se mai pune un pic de apa cat sa le acopere (asta-i tot din reteta oficiala, io am pus vin rosu [il] ) si se lasa la fiert cat mai mult (eu l-am lasat cam o ora, ca m-am luat cu altele), completand cu apa daca scade. La sfarsit se pune patrunjel verde tocat. Revenim la vinetele prajite - alea se scot intr-un vas si se toarna sosul peste ele. Mentionez ca am facut sosul inainte de a praji vinetele, ca sa-l pun peste ele cat sunt calde. Plachia se poate manca rece sau calda, dupa preferinte (mie imi place rece - acu' sa vad la ce interpretari va mai zboara mintea [:)] )" Multumim Aminna ca ai gatit! [pk]

 

Asta-i reteta de plachie - pt Serialbastre 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Musaca de vinete ( ca e de sezon)

Nu știu sa zic cantități exacte, se poate modifica după gustul fiecaruia: 2-3 vinete, 5-6 roșii mari, 2 cepe, 2 morcovi, 2 ardei grași, 5-6 căței de usturoi, sare, piper, 500 g carne tocata.

Vinetele le curat pijama și le tai felii, pe care le prăjesc. Dacă sunt cu chef de treaba și mi se par batraioare, dau feliile cu sare, apoi arunc apa pe care o lasă, apoi le oparesc, le usuc și apoi le prăjesc. Nu am simțit diferențe ( cu excepția timpului pierdut) intre cele doua metode.

Rosile le opăresc, le curat de pieliță și le tai felii. Dacă e iarna și nu am roșii felii folosesc cu succes un suc gros de roșii.

Carnea tocata o călesc pana își schiba culoarea și adaug usturoi pisat.

Ceapa, ardei gras și morcov le călesc în puțin ulei și apoi adaug putina apa sa fiarbă morcovul pe jumătate.

Apoi așez în tava: roșii, vinete, carne tocata, legume, iar roșii, ... si tot așa pana se umple tava sau cratita. Neapărat deasupra închei tot cu rosii.

 

Mama pune deasupra si ou batut, eu nu pun.

Dau la cuptor, cred ca vreo ora.

Carnea tocata se poate amesteca cu legumele dinainte.

Mai fac și variata fără carne. Aceleași straturi, sar carnea.

Pentru îndulcirea retetei se pot adăuga felii de dovlecei prăjite.

 

După gustul meu, vinetele se potrivesc cu usturoiul și cu roșiile, deci astea sa nu lipsească.  

 

Trebuie sa fac cât de curând ca mi s-a făcut o pofta...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...