Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Santorini pie

 
Eu cumpar foaie de placinta. Dar se poate face acasă dupa reteta clasica. 
 
Foaia se pune in forma de pie si se da la cuptor pt 7 min. 
Intre timp se taie 15 cm praz si 100 g brânza feta. Mai ai nevoie de ca 15-20 măsline, frunze baby spanac dupa gust si 10-15 rosii cherry. Plus 2-3 catei de usturoi pisați (eu nu am pus). Se pun pe rand pe foaia de placinta. 
Se bat 2 oua cu 200 ml lapte, se pune sare si piper dupa gust si se da la cuptor pt 30-40 min (180 grade C), pana prinde culoare. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu cumpar foaia gata, e foaie speciala pt pie. Dar Santorini asta are reteta lui de foaie, v-o scriu. Eu n-am incercat. 

 
2 dl faina alba, 1/2 graham, 125 g kesella, 50 g margarina lichida, 2 linguri apa, sare. Se face un aluat care se lasa sa se odihneasca cel putin o jumate de ora in frigider.,

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Placinta cu mere ( Anja)

 

Aluat fraged: 340-350 g faina, 250g unt, 100 ml apa, 1 lingura otet Se formeaza aluatul si se da la rece.

 

Se pregateste umplutura: 8 mere rase cu zahar, scortisoara, nuci si stafide.

Se intinde foaie din 1/2 aluat, se pune in tava unsa, deasupra strat de mere, apoi a doua foaie. Se coace 40 de min sau pana se rumeneste deasupra.

 

Completari personale: am pus un praf de sare in aluat si am stors si calit merele rase in prealabil, cu o bucatica de unt. Am facut si cu dovleac si e la fel de buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Idei pentru masa de Crăciun:

 

- Mianna:

"arici" dintr-un ananas, cu chiftelute, branza (bucatele rotunde), rosii cherry si boabe de strugure (pt mine asta intra la categoria usor si rapid pentru ca le cumpar pe chiftelute, nu le fac eu)

 

ciuperci cu maioneza, puse in barcute facute din jumatati de lamai scobite.

 

"dobos" din sunca si cascaval/branza topita feliata, pe care eu le prind c-o scobitoare de-aia cu stegulet (si la barcutele de mai sus le pun stegulet  [:)] )

 

- Rox:

La curcan si alte carnuri eu as face salata de multe verzituri cu rodie - arata fantastic si e tare racoritoare.

varza de bruxelles jumatati la tigaie cu migdale. Se pune balsamico peste ele in tigaie, si eu pun lamaie la final.

niste cartofi la cuptor cu rozmarin ca astia-s placuti de oricine.

salata de frunze de spanac tinere, nuci rumenite, un dressing de iaurt cu mustar.

 

Stii ce merge la bauturile tari de dinaintea mesei? O tarta pissaladiere rustica: aluat de pizza, deasupra ceapa rosie calita pana e moale si dulce, anchois si masline, cimbru verde. 20 de minute la cuptor si te lingi pe deste...

 

- Viviana:

Ananasi mici, i-am taiat pe lung, fara sa renunt la funzele alea si i-am scobit de miez.

Am facut o salata din curcan sau pui, cartofi, maioneza cu bucatele de anans in ea pe care am pus-o in jumatatile de ananas. Nu pot sa va spun ce sexy aratau pe masa.

 

Somon cumpar doar cotlete, le dau cu sare, piper, le ung cu amestec din mustar dulce si boabe de piper verde si le dau la cuptor 5 minute.

 

Mai se poate face salata de andive cu carne curcan, pui, maioneza, capere.

 

Sau salata de cruditati cu sau fara stafide.

 

Sau salata de peste afumat, cu cartofi, ceapa, mayo si banana.

 

Curcanul l-am indesat cu gutui. Garnitura de la curcan a fost cartofi fierti in coaja, taiati felii rotunde (cu coaja cu tot) presarati cu sare, piper, seminte de susan si samburi de rodie.

Din samburii ramasi de la rodie si dati printr-o sita, poti face un fel de sos in care amesteci sucul ala cu putin amidon si vin negru/rosu/alb si ce mai vrei pentru gust. sosul il poti pune separat in sosiera si folosi musafirul pentru curcan sau cartofi.

 

Mie nu imi plac cartofii cu rozmarin, dar sunt innebunita dupa cartofii fierti taiati felii, stropiti cu ulei de masline si presarati cu busuioc. 

Al naibii ce se portiveste ulieul de masline cu busuiocul. Si cu cartofii.

 

Vinetele: Cred ca le-am scobit miezul si dupa ce l-am scurs l-am sotat putin cu cepa, usturoi, patrunjel, l-am pus la loc in jumatati, am pus deasupra ori rosii uscate in ulei de masline ori rosii crude si le-am dat la cuptor.

La servire coditele de la vinete le-am infasurat cu ceva staniol, o crenguta mica de brad in folia aia.

 

- Fleur:

salata bœuf sau a la russe (fara carne) si oua umplute. Ouale umplute se fac ff rapid cu urmatoarea umplutura : o cutie de pate (eu gasesc aici pate Scandia ) frecat cu cateva linguri de maioneza si cateva lingurite de mustar, dupa gust. Ornez cu feliute de masline sau de gogosar murat sau ambele.

 

La curcan merg bine salatele verzi.

 

- Daniela:

Alte idei de aperitive:

- Crackerși cu pateu făcut în casă (poți face pateul cu 1-2-3 zile înainte, pui în ramekine mici și acoperi cu unt topit - iese foarte aspectuos).

- Crackerși cu brânză de capră.

- Salată de conopidă (fiartă, dar să nu fie prea moale), tocată mărunt, amestecată cu un sos de smântână și muștar, puțin usturoi pisat, verdeață tocată.

- Grisine cu prosciutto.

- Camembert la cuptor (într-un vas termorezistent, crestezi brânza deasupra, poți pune chilli flakes sau nu, sare, piper, poți picura miere, the sky is the limit). Se manâncă caldă cu crackerși sau cu foccacia.

- Prune uscate învelite în bacon, date la cuptor

- Smochine uscate umplute cu gorgonzola, învelite în bacon sau nu, picurate cu miere sau nu, date la cuptor.

- Salata de creveți, surimi, ton, portocală și maioneză. 

 

La desert eu vreau să fac rosenkratz (cozonac copt într-o formă dată cu zahăr ars) și pentru că sigur vom vrea și ceva mai ușor aș face și mere coapte la cuptor, umplute cu prune uscate și nuci, servite cu un sos de vin roșu cu condimente de crăciun în el (scorțișoară, cuișoare, nucșoară, coajă de portocale).

 

- Ioana:

Salata de pui cu grapefruit in jumatati de grapefruit: se taie grapefruit pe ecuator. Se scot jumatatile in asa fel incat sa ramana coaja intacta. Se face salata din frunze de salata, fasii de pui fiert/ fript, sos de mustar si bucati de grapefruit dezpielitat. Neaparat bucati tari de grapefruit si cat mai scurse de zeama (o sa curga o tona cand il jupoi) altfel se face o chisalita. Eu am facut cu grapefruit rosu. Stiu ca se pot pune si frunze de spanac baby, ca la amareala e cot la cot cu salata.

 

Colorati si usor de facut sunt mini/ardeii umpluti cu crema de branza. Varianta lenesa e sa cumperi crema de branza gata asezonata cu ce va place si sa pui copiii sa o indese in mini-ardei (care aici se gasesc in culori tare vii). Mai pui si o frunza de patrunjel in varf si ai si culorile Craciunului.

 

- Mihaela:

Brânzeturi cu dulceata de smochine, struguri si bucati de pere, ca desert. 

 

Chevre sau brie cu miere si nuci la cuptor. 

 

Mie imi plac si prinskorv daca ii stii, tăiați la capete in 4 si prăjiți apoi, buni ca aperitiv dar si ca felul doi. 

 

Somon in crusta de smördeg, e foarte bun. 

Spitala de smördeg cu spanac si ricotta, e putin mai migăloasă dar e buna ca aperitiv, plus aspectuoasă. 

 

- Michelle:

"aperitive:

shrimp cocktail...f usor de facut (doar ii fierbi citeva min)cu sos special de tomate cu hrean

5 feluri de brinzeturi separate cele hard de cele moi .

brinza mozzarella proaspata taiata felii cu unei de masline si busuioc, masline si cherry tomatoes(un deliciu)

felii subtiri de somon afumat , cream cheese pe langa si un sos de mustar cu miere... si cu crackers dar ii pun separat fiecare sa-si puna, ca daca pui dinainte se inmoaie biscuitii

bruschetta (rosii, busuioc, ceapa, usturoi , parmesan , le pun cu o seara inainte sa stea la macerat...si pana sa vina musafirii, le asamblez (paine prajita , branza mozarela si rosiile) iar cand vin ...doar le bag la cuptor ca sa fie gata in 10 min.

salate:
vinete cu avocado
icre , cu masline deasupra
boeuf
salata de foi de salata cu spanac, firicele varza rosie, bucatele de portocala taiate (fara ceapa...ca ii ia tot gustul)
si cu dressing (mustar, suc de portocala, lamiie, sare piper). adaug dressingul chiar innainte de a o pune pe masa...ca sa nu inmoaie foile

salata de rosii, taiate felii, ceapa rosie felii, ardei rosu (optional)...patratzele de mozzarella proaspata, busuioc, ulei masline -reteta lui jaques peppin

dipping:
salsa /guacamole cu chips
spanac sau artichokes cu pita bread
masline de vreo 3 feluri maruntite si cu olive oil cu bucati de pita bread.

saratzele
piine focaccia

cu o zi innainte fac chiftelute rotunde din carne de vita (eu le fac cu coriandru si doar putin usturoi)infipte in scobitori. alaturi pun dipping sos de terriaky sau bbq .

somonul eu il fac intotdeauna la coptor. cu cel putin 30 min=1 ora pun pe ambele parti: ulei de masline, piper, Cajun, sare aromata,busuioc . apoi il las la cuptor cam 10 min pt 3cm grosimea.

shrimp- bbq pe betze de kebab"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...