Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


Recommended Posts

E ultima oara cand postez,nu accept jigniri si insinuari de genul ca eu il vreau pe el si bag copiii la inaintare.Tot ce am scris este adevarat,asa sa imi ajute Bunul Dumnezeu!Ca voi nu ma credeti,e treaba voastra.Avocata mi-a dat intalnire sambata pentru ca dimineata lucrez,iar dupa-masa dansa e ocupata.Dar asta nu trebuia sa mai scriu,pentru ca eu sunt o mare mincinoasa dupa parerea voastra,pe voi nu va intereseaza adevarul.O sa urmaresc topicul si voi cere off topic daca mai radeti de nenorocirea mea.

 

Hope, eu nu as lua-o asa, nu rade nimeni de nenorocirea ta, pur si simplu suntem toate siderate de situatia prin care treci. Ideea pe care trebuie sa o desprinzi tu din tot topicul este ca trebuie sa faci ceva. Si nu orice, ci ceva in cadrul legal, cu ajutorul personalului profesionist la care ai acces.

 

Da, e nasol cand tu nu vrei sa te cobori la un anumit nivel sub care se scalda cei cu care ai de-a face, da, e nasoala de tot situatia in care te afli. Dar exact asta trebuie sa te impulsioneze sa iesi din ea. Legal ai drepturi, legal, fetele tale au drepturi. Lupta pentru tine, si lupta pentru ele. Nu mai intarzia actiunea, nu taragana o agonie care te ingenuncheaza.... Hai, zau, nu te supara pe nimeni, stiu ca toate fetele isi doresc sa-ti fie bine. Si au dreptate, uneori cuvintele mai dure sunt exact ca acel sut in fund care te propulseaza inainte. Incearca sa le citesti mesajele ca incarcate de revolta pe situatia in care te zbati, nu ca revolta indreptata impotriva TA. Nu e deloc cazul. Doar ca fiind multe aici, e normal sa fim caractere diferite, si fiecare ne exprimam mai bland, sau mai dur dupa cum ne sta in fire. Nimeni nu incearca sa te jigneasca, toata lumea incearca sa te MOTIVEZE sa ACTIONEZI. Hai, nu te mai necaji! Dar pune-te pe treaba!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

iti dai seama cum rad ei amandoi de tine, cand sunt acasa/impreuna, si cum se gandesc si pun la cale tot felul de amenintari si scenarii, sa te tina pe tine sub teroare si in tacere ? ce oameni de nimic sunt amandoi, daca stau in casa unde TU si fetitele aveti dreptul sa locuiti ? se pot numi oameni, parinti - astfel de creaturi ?!?

 

Nu numai ca e o presupunere care iti apartine(ca doar nu esti tu cu ei pe canapea sa vezi cind rid)insa iti dai seama ce bine ii face lui Hope,un asemenea mesaj,sau ma rog...parte de mesaj.

 

Cea care a acceptat situatia(habar n-am de ce ...insa e oricum irelevant acum)e Hope.Ea trebuie sa actioneze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai dana, nu tu ziceai pe pagina anterioara, ca mesajele dure sunt menite s-o trezeasca la realitate pe hope ?

asta e realitatea, din pacate. cei doi n-ar fi putut face atatea "marsavii" daca nu colaborau si nu se puneau de acord.

acum pare ca au schimbat nitel strategia, gen "bad cop, good cop", impresia mea este ca duduia se da bine pe langa hope doar pentru a incerca sa afle daca aceasta pune ceva la cale impotriva lor, pe cale legala.

pentru ca cei doi se stiu cu musca pe caciula si realizeaza ca daca hope actioneaza si isi revendica drepturile, ei au doar de pierdut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ea intelege ca cel mai bine pt ea si copii ei este sa actioneze, incepand cu calea legala....eu zic ca e ok, cand se va limpezi, linisti isi va da seama ca nu a judecat-o nimeni, ca nu a jignit-o nimeni, nu a ras nimeni...ca am incercat, fiecare cum a putut (eu recunosc, nitel ...mai dur) sa o facem sa inteleaga ca cel mai important este sa se acopere legal, ca restul sunt....beeeep ....ar daca vine sa ne spuna ca duce o viata normala, linistita, n-am sa pot decat sa ma bucur pt ea. 

Scenariile stiintificotenenovelistice, pe bune ca nu isi au locul....cu certitudine, ce e acolo, nu stim, asta e adevarul lui Hope, adevarul din partea cealalta nu il stim....hai sa nu mai aruncam cu apelative in oameni pe care nu ii cunoastem...esenta e, legal, ea trebuie sa isi rezolve situatia, atat a ei cat si a fetelor...restul, e frectie la picior de lemn.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO pt ambele situatii.

 

andacos cunosc sufletul lui Hope si ce traieste,partial.si cred ca asa e femeia aia,nu ca o numesc eu asa.dar nu asta e problema acum.

 

 

 

E doar pt una vinovata, pt aptul ca el si/a parasit familia pt ea, nu e.

 

 

Hope lasannd la o parte aberatia cum ca va lua numee, daca copiii nu mai au numele lui e mai usor pt tine sa tai legatura cu el.

 

Fara u[arar, dar mie mi s/a parut inca de la prima pagina ca e o poveste inventata. Atat de ireal pare ce povestesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ati dat un frumos picior in fund,asa ca o sa actionez,m-ati motivat destul.

Insa nu sunt de acord sa mi se spuna ca trebuie sa imi fie rusine de alte lucruri.

Ce lucruri?

Sa mi se spuna ca ma folosesc de copii si ca il mai vreau pe acest nemernic.

Am vrut ca acesti copii sa aiba un tata,cum eu nu am avut niciodata,nu sunt o fire razboinica,nu am vrut sa fac razboi cu el,pentru ca am facut mereu ceea ce mi-a stat in putinta ca fetele sa aiba un tata,caci e totusi tatal lor si nu vreau sa imi reproseze cand vor fi mai mari ca eu le-am despartit de el.

Dupa ceea ce a facut sambata nu mai trec cu vederea,nu mai pot,pur si simplu nu mai pot si nu mai suport.

Vreti sa stiti ca de sambata ea nu mai ma suna,tace malc?

Nu ca mi-ar lipsi,dar ma intreb si eu ca o proasta de ce nu mai suna?

A,pentru ca in timp ce coborau pe scari dupa ce el m-a facut proasta de fata cu ea,i-am zis lui ca acum nu mai tac,trec la fapte,ca nu mai suport sa imi lase fata plangand.

Fara nici o vorba,s-au urcat in masina si au demarat.

 

M-am gandit si eu deseori la faza cu ei care rad pe seama mea si sunt sigura ca fac asa.

Si eu cred ca ea s-a apropiat de mine si ma controla ca sa vada ce miscari fac eu.

Caci am simtit apropierea asta a ei prea exagerata,ma controla ca sa vada daca sunt la serviciu,la orice ora,chiar si sambata cand erau la ei copiii.Din ora in ora ma suna,pana cand i-am zis chiar vinerea trecuta ca nu vreau sa vorbim de altceva decat de copii,nu ma intereseaza viata ei,ce fac ei doi ptr.ca pe mine nu ma intereseaza catusi de putin.

Si ce va fi la sfarsitul saptamanii?

El de obicei asteapta de la mine mesaj cu ce are de cumparat,caci am decis cu mult timp in urma sa faca el cumparaturile stricte,costa mult mai  putin din supermarket decat aici in satul asta.

Eu ma gandesc sa ii spun(in cazul in care el sau ea se vor face auziti si imi vor cere sa trimit mesajul) sa imi lase bani ca imi fac eu cumparaturile,ma duc eu in orasul cel mai apropiat de mine si ma descurc.Ce ziceti?

Sau ma gandesc sa spun ca aceste cumparaturi le fac eu.Ce credeti?

Asta ca sa ii arat ca nu am nevoie de ajutorul lui,ca ma descurc si singura.

 

Am sunat si avocata sa o intreb daca pana sambata as putea intre timp sa profit de timpul asta pana la intalnirea noastra si sa sun la Primarie ca sa il denunt in legatura cu apartamentul,dar vad ca nu raspunde.Mai insist.

 

Am sunat si ex-proprietarul casei sa il rog daca poate sa imi dea o copie a contractului casei,dar nu raspunde.

 

 

CorinaDani,da,fac psihoterapie cu o psihoterapeuta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, nimeni nu iti zice sa ii declari lui razboi, fereasca Sfantul....tu asta ai inteles?????? Nu...departe acest gand....tu doar trebuie sa vezi ce drepturi ai, tu si fetele...atat...LEGAL. Talal fetelor va ramane tatal lor, nu ai cum sa schimbi tu asta.... si nici nu le desparti....asta e situatia, tu cu el nu mai puteti trai impreuna, asta nu inseamna ca fetele tale raman fara tata. El e tatal lor, ramane tatal lor...tu le iubesti, el la fel...atat trebuie sa stie copilele, nu toata mocirla asta....

Eu zic sa fie ca si pana acum, el face cumparaturi, ia fetele....mica schimbare va fi ca tu actionezi si legal, iar pt asta tu nu trebuie sa te justifici in fata lui sau a altcuiva...si nici sa dai raportul cuiva. Ti-am zis...foloseste-ti creierasul, ca asa....cerand pareri, ai sa tot ai....si toate ti se vor parea bune, tu, asta crezi ca e ok, fa asa....dar daca schimbi foaia, fara sa fii acoperita legal, asuma-ti si consecintele....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va spun ca el are si cheile casei unde stam noi,eu si copiii,le are de la inceput,caci el ne-a inchiriat casa asta,ne-a adus cat mai departe posibil.

Cheile i le-am cerut de n ori in toti acesti ani,dar degeaba.

Stiu,o sa ma certati iar,ca de ce nu am schimbat broasca?

De fraiera,din lipsa banilor.

Dar acum,o sa schimb si broasca.

Trebuie sa imi chibzuiesc bine banii,ca sa nu fiu in pericol sa nu pot actiona.

Bine ca macar avocatul e gratuit si eu deja vorbisem cu dansa sa demaram procedura,numai ca eu si copiii avand rezidenta in acel apartament unde stau ei doi,fiind deci alta provincie,trebuie neaparat sa imi fac rezidenta aici unde stam ca sa ma poata ajuta dansa,caci e alta provincie.

Din cauza asta m-am oprit,pentru ca la primaria de aici mi s-a cerut contractul casei in regula,inregistrat(nici nu il am si nici nu e in regula) si mi s-a mai cerut si contract de munca,ceea ce iar imi lipseste.

Ar fi ramas o unica solutie,aceea de a da o declaratie la primarie din satul unde stam,sa declar ca eu sunt o mama in dificultate,senza fissa dimora,adica sa declar pe proprie raspundere ca eu nu am nimic,nici casa,nici serviciu,nimic,ca si cum as trai pe strada,caci aici asa se cheama cei care stau pe strazi.

Daca as fi declarat asta,ar fi intervenit imediat asistentii sociali si exista riscul sa imi fie luati copiii si introdusi intr-un orfelinat.

Si asta nu am putut sa fac.Va spun sincer ca asta nu pot sa permit,mai bine am zis ca accept situatia asta nenorocita.

Asadar,ceva am vrut sa fac.

Nu stiu acum cu avocata ce se va intampla,pentru ca ramane in picioare chestia cu alta provincie.

Asociatia mi-a spus ca unica posibilitate ar fi sa ma adresez asociatiei lor cu filiala in orasul lui si unde avem rezidenta.Iar prin intermediul lor sa imi gasesc un alt avocat,care sa apartina de aceeasi provincie cu a mea.

Cu Dumnezeu inainte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...