Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


Recommended Posts

 nu se poate obtine custodia comuna decat in cazul in care unul dintre parinti are probleme grave: violenta contra copiilor, droguri, alcool. in nici un caz pe motive financiare (avand in vedere ca exista un sistem social +/- bine pus la punct).

Cred ca te referi la custodia principala, sau exclusiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asta i-am propus si eu Mianda,sa vina el aici,iar noi acolo.Cu bagajele la usa nu m-am prezentat.Mi-a ras in nas cand i-am zis.M-a amenintat ca va declara ca noi suntem despartiti,asa ca el va lua copiii cu el iar eu raman pe strada.El si azi ar lua copiii la el,pe mine nu vrea sa ma vada in casa.

Ce colectie de baliverne din partea lui. Faptul ca sunteti despartiti nu e nici un atu pentru el, veti avea garda comuna sau tu cea principala iar in apartamentul dat de primarie va sta cine sta cel mai mult cu copiii. Eu iti recomand sa lupti pentru garda principala, te va ajuta avocata sa iti construiesti cazul (din ce spui ar fi multe argumente pentru asta, ca te-a agresat de fatza cu copiii etc etc)

Ti s-a spus de mai multe ori si pe buna dreptate rezolva mai intai situatia ta legala, cu locuinta, cu garda copiilor.

Restul sunt detalii car nu ar trebui sa te mai preocupe, cu cine isi traieste el viata (decat dpdv al sigurantei copiilor), pe cine aduce la serbari, astea sunt fleacuri pe langa problemele cu adevarat importante pe care le ai de clarificat/rezolvat.

 

Pai sa declare ca sunteti despartiti, asta nu va face decat sa precipite rezolvarea situatiei in favoarea ta, se va declansa stabilirea custodiei asupra copiilor si, implicit stabilirea resedintei copiilor. Spune-i ca daca nu declara el, o vei face tu. Si ca te vei interesa in acelasi timp cine are dreptul sa locuiasca in apartamentul de la primarie.

 

Ai mai multe drepturi decat crezi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund intr-un mesaj la tot ce ati intrebat,azi am avut zi incarcata.

Casa as vinde-o doar in cazul cand as putea sa cumpar aici alta,altfel,nu.

Casa este unica noastra certitudine,o garantie pt.viitor.

La licitatie castiga cine ofera mai mult,deci puteam vinde casa si cu banii sa ma inscriu pe lista de licitatie,dar nimeni nu ma asigura ca eu sunt cea care voi castiga.

Asa ca riscul e mare,stiu ca e un satuc,dar de bine de rau,un serviciu mi-as gasi pe parcurs daca voi avea si carnet auto,iar daca ai casa de proprietate nu mai platesti in veci chirie.

Ca sa cheltui banii de pe casa pe chirii aici,nici nu ma gandesc.

Cu avocata v-am zis ca deja vorbisem mai demult si dansa m-a asigurat ca se poate ajunge in tribunalul de minori pt.a cere pensie alimentara pt.copii si dreptul de a locui toate trei in casa de la primarie.Problema era si este rezidenta,faptul ca ma aflu in alta provincie decat cea cu rezidenta complica lucrurile.

Mi s-a cerut de la primarie contract de munca,vorbesc f.serios si contractul casei in regula.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Garsoniera mea e in sectorul 3,cartierul Titan,etaj bun,renovata,termopane,zona buna,cu metrou si de toate,magazine.

Am chiriasi seriosi si platesc regulat chiria,oricum,chiar daca ar pleca ei,mi-as gasi prin familia de pensionari care ma ajuta,sa gasesc alti chiriasi,e f.cautata si de studenti.

Eu fac menaj la o familie aici,fac si de mancare la pranz,am grija si de femeia respectiva,fac de toate in 3 ore si jumatate.Castig impreuna cu chiria din tara intre 600-700 de euro pe luna.

Mai sunt zile cand copiii sunt bolvaviori sau cand familia respectiva are vizite de facut la spital si atunci stau acasa,dar media e de 500 de euro pe luna plus chiria ajung pe la 700.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, tu existi in vreun fel LEGAL in Italia? Contract de munca, n-ai. Contract de inchiriere, n-ai. Nu ma mira ca la primarie ti-au cerut toate documentele alea, daca e un pic de extrema dreapta, cu toti refugiatii veniti in numar, vor sa se asigure, inainte sa te ajute, ca tu esti cu acte in tara lor. Din cauza lipsei lor isi permite fostul tau sa te santajeze si sa te abuzeze in toate chipurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, mare grija cu formele legale.

 

Nu stiu de ce s-a ajuns aici, adica mai acoperit dpdv legal imi pare a fi ex-ul, iar ea a ajuns la mana lui (contract casa, relatia cu primaria, cumparaturi, transport etc).

Probabil el asta a urmarit, ori de la inceput, ori pe parcurs... dependenta de cineva poate naste frica si teroare...:((

 

Ex si actuala partenera sunt romani sau italieni? Daca sunt italieni, cunosc mult mai bine legislatia tarii, mersul lucrurilor + anumite "chichite" decat un imigrant... probbail pe asta mizeaza... de aceea e importanta colaborarea cu un avocat competent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hope, eu cred ca ar trebui sa ceri ajutor sau sfaturi si la consulatul romaniei la milano, de care apartine si zona lombardia, cea in care locuiesti.

 

aici sunt datele de contact si alte informatii generale

http://milano.mae.ro/

 

uite informatii despre cum poti sa lucrezi legal, ca roman, in italia

http://torino.mae.ro/sites/milano.mae.ro/files/ghidul_lucratorului_roman_in_italia-1.pdf

 

aici, cateva asociatii care te-ar putea ajuta mai mult decat o face acum avocata:

http://milano.mae.ro/node/965

 

si aici gasesti un forum al comunitatii romanilor din italia, fa-ti cont si poate gasesti ceva care sa te poata ajuta, ca informatie sau persoana:

http://www.romania-italia.net/roit/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, mare grija cu formele legale.

 

Nu stiu de ce s-a ajuns aici, adica mai acoperit dpdv legal imi pare a fi ex-ul, iar ea a ajuns la mana lui (contract casa, relatia cu primaria, cumparaturi, transport etc).

Probabil el asta a urmarit, ori de la inceput, ori pe parcurs... dependenta de cineva poate naste frica si teroare...:((

 

Ex si actuala partenera sunt romani sau italieni? Daca sunt italieni, cunosc mult mai bine legislatia tarii, mersul lucrurilor + anumite "chichite" decat un imigrant... probbail pe asta mizeaza... de aceea e importanta colaborarea cu un avocat competent.

serios acum, vorbim de un copil sau de un ADULT? si nu un adult de aproape 20 de ani, ci de unul de 30+ cand a ajuns in Italia (dupa calculele mele rapide)

 

imi pare rau, dar cum spunea si Emanuela, ignoranta, nestiinta se platesc la un moment dat. si lucratul la negru la fel, din pacate. dar unii oameni nu vor, nu au obiceiul sa gandeasca pe termen lung; ne bucuram de moment (ca fraierim statul, ca altcineva ne poarta de grija, ...) dupa care, cand se intampla boroboatza... D-zeu cu mila

 

eu stau si ma intreb: de cateva zile de cand e deschis subiectul asta, oare Hope s-a uitat pe vreun site administrativ/ juridic din Italia sa aiba o idee macar de ce drepturi are/ ar avea? chiar daca are ajutor specializat, o astfel de cautare ar ajuta-o poate sa-si formuleze/ structureze intrebarile, necunoscutele... ca si ajutorul asta nu poate fi nelimitat si pana la urma stiti cum e: D-zeu iti da, dar nu-ti baga si in traista....

 

si daca Hope a nascut in Italia, undeva trebuie sa fie inscrisa prin registrele civile ale Italiei. si cred ca poate avea dovada ca a locuit in Italia si de la medic, daca fetele au fost urmarite la vreun cabinet. sau declaratii de la vecini, etc....

solutii sunt garla, insa nu vedem padurea de uscaciuni. din pacate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatal e italian,ea e romanca.

Am codul fiscal de cand am intrat in Italia,e primul lucru care se face,am rezidenta in Italia acolo unde sta el,avem toti 4 ca si o familie,am carte de identitate italiana.

Din moment ce ai rezidenta aici poti sa faci automat cartea de identitate.

Bineinteles ca am nascut aici,am toate documentele,toate vizitele,tot.

Pot sa demonstrez la o adica ca eu am fost nedespartita de copii in toti anii astia,am fost in Italia,nu aiurea.

Corina,iti multumesc,o sa ma informez.

Stiu unde este consulatul la Milano,dar sunt cozi interminabile,de sute de persoane.

Ar trebui sa nu lucrez intr-o zi si sa incerc sa ma duc la consulat,dar nu stiu cum pot fi ajutata acolo,acolo se fac doar acte.

Am avocata mea si merg cu ea inainte,am inteles ca nu m-am interesat,dar nu ma mai judecati incontinuu.

Am explicat destul situatia mea,cum am fost in toti anii astia,acasa cu copiii,sicanata de el.

Nu fac pe victima,dar asta e adevarul!

Ma duceam cu copiii mici dupa mine la consulat ore intregi?

Lucrez la negru de nevoie,nu pentru ca asa vreau eu,am explicat si asta.

Puneti-ma la zid,asta mi-a mai ramas.

Am inteles si acum o sa reactionez,nu e chiar asa de tarziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...