Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


Recommended Posts

Hope a deschis subiectul asta ca sa intrebe ce sa faca daca partenera ex ului ei vrea sa vina la serbarea copiilor. Sfaturi legale cere deja, acolo unde trebuie, la avocata.

 

Pacat ca nu e vreuna din noi in Milano, c o sfatuiam sa stea cu fetitele lui Hope cat sta ea la cozi la consulat.

 

Hope, exista solutii si le vei gasi, esti pe drumul cel bun. Iti tin pumnii, sa ne tii la curent!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dar de ce merge la consulat? Trebuie sa mearga la primaria care i-a dat apartamentul si sa intre din nou in posesia lui. Problema e ca daca se muta in acel oras isi pierde serviciul, ca nu are carnet si nu poate face naveta si tot asa. Un cerc vicios din care e greu sa iesi cind nu ai o calificare care te poate ajuta sa obtii un servici legal si bine platit plus carnet de conducere, care iti da libertate de miscare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea ei raspunsul este simplu: nu are cum sa il opreasca pe tatal fetelor sa vina la serbare cu cine vrea el, ce poate sa faca e sa aiba cat mai putin de-a face cu persoana respectiva. Salutat, "ce mai faci/faceti?" in rest.. vorbit doar de copii, de serbare, ce frumos e, uite ce draguti sunt copilasii etc Daca comenteaza cineva (putin probabil) cel mai simplu e sa zambeasca si sa zica "a, e bine ca se inteleg fetele OK cu ea, ar fi fost mai rau sa se urasca, nu?" si apoi schimbat subiectul ... tot la serbare. "Vai ce bine arata decorul/cat de mult s-au pregatit copiii/ ce cantece frumoase de Craciun" etc. Oricum, indiferent ce zice lumea, peste cateva momente vor gasi altceva de comentat.

 

In rest... Hope, ai primit sfaturi bune de la fete, si eu as zice sa mergi pe mana avocatei si a organizatiei, si sa iti clarifici treptat situatia. Prioritati fiind pensia alimentara, programul de vizita si casa. Casa se rezolva rezolvandu-ti actele/rezidenta - deci vezi cum te poate ajuta avocata sau omoloaga ei din "judetul" vecin (organizatiile astea nu sunt locale, au filiale peste tot, sau echivalent de organizatii cu care coopereaza). Pensia alimentara si programul de vizita pentru tata se clarifica in instanta. Si tu si copiii meritati mai mult decat sa fiti la mana lui, ca aduce el mancare si face cumparaturi ce si cum considera el necesar. E dreptul copiilor, deci  demareaza actiunea in instanta. Nu are cum sa iti ia copiii, sau sa le ia numele, sau ce aiureli mai spune el. Daca te ameninta cu ceva, el sau altcineva, cheama carabinierii. Tine un jurnal in care noteaza cu data si detalii daca iti fac probleme, SMS-uri, telefoane, orice. Si repet, la nevoie chemi politia. Intre timp, vezi daca iti poti gasi un serviciu legal, chiar de cateva ore/zi, sau daca poti sa faci niste cursuri sa iti imbunatatesti calificarea profesionala si sa poti "prinde" un serviciu mai bun pe viitor.

 

Ce a fost a fost, trebuiau facute de mai de mult, asa e, dar acum asta este.  E bine ca te-ai apucat acum sa rezolvi situatia si pentru tine, si pentru fete, mergi inainte si cu curaj si perseverenta, sa le rezolvi pe toate, una cate una [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope a deschis subiectul asta ca sa intrebe ce sa faca daca partenera ex ului ei vrea sa vina la serbarea copiilor. Sfaturi legale cere deja, acolo unde trebuie, la avocata.

 

 

 

Hope, exista solutii si le vei gasi, esti pe drumul cel bun. Iti tin pumnii, sa ne tii la curent!

 

 

 

Iti multumesc,ma pun pe treaba si o sa va tin la curent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea ei raspunsul este simplu: nu are cum sa il opreasca pe tatal fetelor sa vina la serbare cu cine vrea el, ce poate sa faca e sa aiba cat mai putin de-a face cu persoana respectiva. Salutat, "ce mai faci/faceti?" in rest.. vorbit doar de copii, de serbare, ce frumos e, uite ce draguti sunt copilasii etc Daca comenteaza cineva (putin probabil) cel mai simplu e sa zambeasca si sa zica "a, e bine ca se inteleg fetele OK cu ea, ar fi fost mai rau sa se urasca, nu?" si apoi schimbat subiectul ... tot la serbare. "Vai ce bine arata decorul/cat de mult s-au pregatit copiii/ ce cantece frumoase de Craciun" etc. Oricum, indiferent ce zice lumea, peste cateva momente vor gasi altceva de comentat.

 

In rest... Hope, ai primit sfaturi bune de la fete, si eu as zice sa mergi pe mana avocatei si a organizatiei, si sa iti clarifici treptat situatia. Prioritati fiind pensia alimentara, programul de vizita si casa. Casa se rezolva rezolvandu-ti actele/rezidenta - deci vezi cum te poate ajuta avocata sau omoloaga ei din "judetul" vecin (organizatiile astea nu sunt locale, au filiale peste tot, sau echivalent de organizatii cu care coopereaza). Pensia alimentara si programul de vizita pentru tata se clarifica in instanta. Si tu si copiii meritati mai mult decat sa fiti la mana lui, ca aduce el mancare si face cumparaturi ce si cum considera el necesar. E dreptul copiilor, deci  demareaza actiunea in instanta. Nu are cum sa iti ia copiii, sau sa le ia numele, sau ce aiureli mai spune el. Daca te ameninta cu ceva, el sau altcineva, cheama carabinierii. Tine un jurnal in care noteaza cu data si detalii daca iti fac probleme, SMS-uri, telefoane, orice. Si repet, la nevoie chemi politia. Intre timp, vezi daca iti poti gasi un serviciu legal, chiar de cateva ore/zi, sau daca poti sa faci niste cursuri sa iti imbunatatesti calificarea profesionala si sa poti "prinde" un serviciu mai bun pe viitor.

 

Ce a fost a fost, trebuiau facute de mai de mult, asa e, dar acum asta este.  E bine ca te-ai apucat acum sa rezolvi situatia si pentru tine, si pentru fete, mergi inainte si cu curaj si perseverenta, sa le rezolvi pe toate, una cate una [flo2] [flo2] [flo2]

 

 

Iti multumesc mult pentru sfaturile tale,deja tin un jurnal.

Maine am intalnire cu avocata,de-abia astept,chiar daca va lua fetele la el sau nu,eu maine vad avocata,are cine sa mi le tina,aceasta asociatie impotriva violentei asupra femeilor.

Am plecat de la o serbare si uite unde am ajuns.

Va multumesc tuturor din suflet,cred ca daca nu deschideam topicul asta nu ma miscam din loc,sau probabil ca da,dupa ceea ce s-a intamplat sambata trecuta,comportamentul lui urat fata de copil si fata de mine.

Asa cu capul plin de ganduri sunt saptamana asta,incat in loc sa pun zahar in cappuccino am pus faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope, mult succes si nervi tari ! sa nu te dai batuta si sa nu-i crezi cand te sicaneaza. si nu ii pune in garda cu nimic, taci si actioneaza si nu da inapoi chiar daca ei trec la sentimente mai bune (va fi doar in aparenta sau pt scurt timp, o stii si tu)

 

si inca ceva pt care probabil trebuie sa fii f atenta (vezi maine cu avocata): la noi in Belgia, atata timp cat custodia copiilor nu e definita legal, ambii parinti au "drepturi egale". daca iau exemplul vostru, el poate f bine sa nu-ti mai dea copilele la sfarsitul sapt., sau poate sa le ia de gradinita fara stirea ta, si din pacate, politia nu poate interveni in favoarea ta (ai nevoie de o decizie judecatoreasca pt a le recupera) .

ai grija sa nu fie la fel si la voi in Italia, neaparat intreaba avocata caci pt el ar fi un bun instrument de santaj. atentie mare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hope, sa ai grija cu fetitele, sa nu-ti scape in prezenta lor vreo discutie la telefon sau referire la demersurile tale cu avocata.

copiii inregistreaza tot, si daca fetitele vor mai ajunge pe la tatal lor in week-end, sa nu le traga tipa aia de limba si sa afle de la ele ce pui tu la cale.

ti-am mai spus, salveaza si in alta parte mesajele acelea de amenintare, oricand poti pierde telefonul, ti se poate fura / strica sau ti-l poate lua unul dintre cei doi, prin forta.

pana te vezi cu sacii in caruta, poarta-te cu prudenta si fara sa dai de banuit atunci cand interactionezi cu cei doi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu stai la Firenze si tatal la Milano? Cum face el sa ia copilele la fiecare sfirsit de saptamina, ca nu e usa de alaturi. Copiii cred ca sint obositi sa faca atita drum in numai 2 zile.

Din cate am inteles, orasul din profil nu este real (adica nu locuieste acolo), sta intr-un orasel mic, o comuna.. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...