Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Custodia comuna a copiilor


Recommended Posts

Marius, imi este clar ce spui, fii sigur.

De altfel, chiar daca poate asa sunt perceput, eu nu sunt impotriva custodiei comune.

Adevarul este ca nu sunt lamurit si, deci privesc cu neincredere, partea practica, asa cum am mai spus. Din pacate, numai aspecte teoretice mi se servesc iar...si iar.

Iata de pilda afirmatia ta "Nicunul dintre parinti  nu mai au posibilitatea nici directa nici indirecta de a bloca sau afecta exercitarea rolului de parinte fata de celalalt." care este un adevar desprins din noua lege poate fi (si este adesea) tradusa prin varianta "daca nici unul din parinti nu mai poate bloca o initiativa a celuilalt parinte in exercitarea dreptului parental, actiunea se blocheaza singura daca nu are acordul celuilalt".

Cu alte cuvinte, in chestiuni esentiale evident, ca alea ma intereseaza, da, nu fac ce vreau eu...dar nu fac nici ce vrei tu. Deci, nu facem nimic.

Voi spuneti ca chestiunile astea se pot rezolva ba la mediator, ba in instanta...asa o fi, insa daca asta-i o solutie convenabila pentru voi, pentru mine nu e. Ce alta alternativa as mai avea? Sa cedez. Sa-l las pe fostul partener sa faca cum decide, fara sa ma opun si sa reeditez momentele dinainte de divort, momente de care credeam ca am scapat.

Ceva nu-i in regula.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma bag desi nu e ciorba mea. Aduc un exemplu (in familie).

Daca era pe legea veche, pentru ca parintii doreau custodia copiilor, s-ar fi ajuns la proces si cine stie cat de mult ar fi fost tracasati copiii. Pe varianta noua parintii s-au dus frumusel la notar si au divortat. Conform actului copiii (2) stau cate 2 saptamani la fiecare parinte. Initial mi s-a parut aberant sa umble cu valiza din 2 in doua saptamani dar timpul a aratat ca a functionat. Copiii au mers in continuare la aceeasi scoala/ gradinita dar era altul parintele care ii duce. Dupamiaza sunt la after si practic noaptea si in weekenduri sunt la un parinte sau altul. Peste vara au fost in afara tarii de doua ori. O data cu mama, prietenul mamei si copiii lui si o data cu tata si prietena lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, uite un exemplu care functioneaza.

Adevarul este ca daca parintii se inteleg, nu trebuie nici o lege.

Si pe fondul fostei legi, puteau divorta de comun acord fara tracasarea copiilor. Eu am avut parte de astfel de divort. Si daca vor parintii, copiii pot sta cum si cat vor la parinti.

Dar inteleg. Legea actuala le permite un astfel de aranjament, l-au facut si se tin de el. Nu vorbesc nici eu daca-i bun sau nu, ca si tine mi se pare aiurea, dar nu pot sa ma pronunt exact.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se stie de cand lumea si pamantul ca atunci cand ajungi la tribunal pt un divort putine sunt cazurile in care cei doi doar s-au plictisit unul de altul.

Cand ajungi la divort (pt mine cel putin) inseamna ca ai facut tot ce ai putut dar numai merge. De ce? Pt ca sunt neintelegeri. Numai ajungem la un consens noi ca si cuplu.

 

Intodeauna va fi unul din parteneri nemultumit de decizia de a divorta a celuilalt. Chiar daca vede motivele reale ale divortului din orgoliu si tot nemultumit va fi. 

Nemultumirile si orgoliile acestea nasc sicane... cu bunurile comune, cu avocati, cu harti si hartiutze, cu copiii... fiecare cu ce poate si cat il duce capul.

 

Acum insa vreau sa va intreb care este diferenta intre

2 adulti care divortau inainte (de aceasta custodie comuna) si se intelegeau ca oameni... spre binele copiilor si 

2 adulti care inainte nu au vrut sau nu au stiut sa se inteleaga spre binele copiilor sai.

Unde e beneficiul legi?

Il face legea aceasta pe un parinte iresponsabil mai responsabil? Il obliga cu ceva la reeducare si responsabilizare pt binele propriilor copii?

 

Ca eu nu vad decat ca s-a dat dreptul unor oameni iresponsabili de a juca ping pong cu propri copii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si va mai intreb... ce se intampla cand tatal/mama divorteaza pe motiv de alcoolism, violenta fizica si/sau verbala? Ca mai mult de  50% din motivele de divort unul din asta e.

 

Ce faci cu parintele asta? Ce mama normala la cap isi lasa copilul pe mana unuia de genul asta? 

O pui pe o mama/tata singurul aducator de venituri in aceasta familie (monoparentala) pe drumuri la tribunal, pe bani platiti pe mediatori si avocati. 

 

Si unde e beneficiul copilului? 

Va rog sa-mi faceti si mie desenul ca eu nu il vad neam!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la aranjamentul de mai sus(am mai auzit de ceva asemananor), cu copii care stau cate 2 satamani la cate un parinte, as vrea sa vad 2 adulti care la fiecare 2 saptamani isi fac bagajele si se muta.

"Acasa" de la care s-a plecat de dimineata sa nu mai fie acelasi "acasa "la care sa se intoarca seara de la servici.Cum ar fi?Eu nu as putea.

Fiecare persoana are nevoie de stabilitate de un loc al, lui, de "acasa", iar unor copii li se hotaraste soarta netinandu-se cont de niste nevoi elementare.Ia sa isi faca adultii implicati intr-o situatie de genul asta bagajele si sa fie ei cei care se muta, ca este pentru interesul copiilor .

Eu nu vad intr-o intelegere de felul asta ceva benefic pentru copii.Este o lipsa de stabilitate si siguranta care eu cred ca nu le face bine copiilor.Si mie mi se pare ca trebuie sa primeze interesul pentru bunastarea si siguranta emotionala a copiilor si abia dupa aceea intra in ecuatie adultii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, teoretic legea noua este in favoarea parintelui la care nu sta copilul, protejandu-l, legal vorbind, se toanele celuilalt, in ceea ce priveste timpul petrecut cu copiii.

Erau si parinti de buna credinta, care vroiau sa petreaca timp cu copilul, in intervalul de vizita stabilit, si celalalt detinea suprematia "nu vreau sa ti-l dau,, nu vreau sa mai vii la copil" si asa mai departe.

 

Dar da mana libera de partea cealalta: vrei sa-l dai la scoala 10?? Ei, uite asa, eu ma opun, vreau la 11! UIte asa, ai nevoie de mine!!!

 

IN rest,. da si pe legea veche, daca ambele parti erau civilizate, era un fel de  custodie comuna, dar neoficiala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nepoata bonei noastre asa a fost crescuta, din 2 in 2 saptamani la schimb (parintii ei locuiesc in State) ... ea a spus ca a fost cea mai urata perioada a vietii ei, acum are 20 de ani si se bucura ca a putut alege la un moment dat sa locuiasca intr un singur loc.

Depinde cred de foarte multi factori toata custodia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul asta de "garda alternativa", o saptamina la un parinte, o saptamina la altul se practica si aici. Conditia indispensabila este ca parintii sa locuiasca in apropiere, astfel incit copilul sa ramina la aceeasi scoala, cu acelasi cerc de prieteni. Oricum, se aplica, din cite am inteles, doar la copiii mai marisori.

 

Si mie mi se pare greu pentru copil sa fie cu bagajul la usa in fiecare week-end. Dar, ceea ce mi se pare bine este ca pot pastra legaturi la fel de strinse cu fiecare parinte. Pentru ca atunci cind il vezi pe tata, de ex,  doar o luna, 2 pe an, nu e acelasi lucru ca atunci cind il vezi 6 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...