Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Custodia comuna a copiilor


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi nu avem cultura si abordarea corecta asupra acestei situatii. Si nu ma refer la cineva anume, ci la noi, ca natiune. va mai trece ceva vreme pana cand ne vom mai relaxa.

Cum naiba, doi oameni care divorteaza ca nu se mai inteleg (normal!!) sa reuseasca sa se puna de acord in privinta educatiei copilului????

Am o cunostinta avocat care imi spunea ca instantele sunt pline de procese de genul mama vrea la scoala germana, iar tata la scoala italiana.

 

Asa cum pe vremuri procesele de divort erau adevarate spectacole de ura si orgolii si intre timp aceste situatii sunt tot mai rare, pentru binele copiilor sper ca si in privinta custodiei comune lucrurile sa se schimbe.

Uneori reusim sa scoatem ce-i mai rau din noi. pacat!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal vad avantaje, pentru ca exista cazuri cand un divort clasic cu custodie unica nu reflecta cu adevarat dorinta parintilor sunt multe cazuri cand parintii doresc ceva intermediar ceva in care sa existe un anumit grad mai mare sau mai scazut de implicare a fiecarei parti dar nu deloc. Asa incat aparitia si aplicarea primordiala a solutiei comune este salutara pentru ca permite celor care se regasesc in aceasta varianata sa o si aplice (deci se poate legal ceea ce inainte nu se putea), iar cei care nu se regasesc in aceasta posibilitate au varianta de a continua pe un proces clasic.

Ba mai mult decat atat odata cu aplicarea legii medierii (oct 2012) din ce in ce mai multe dosare de divort ajung sa fie solutionate in afara judecatoriilor  in timp extrem de redus si cu efecte doar pozitive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciarli, imi pare nespus de rau pentru situatie [flo2]  sper sa fiti bine si tu si fetele tale (eu de stiu de muuult timp, de asta mi-am permis sa ti scriu).

 

Anca, eu cand i-am spus tatalui copilei mele ca doar scoala ma costa 70 lei / saptamana si ar fi frumos sa se implice ... nu m-a mai salutat cateva luni bune [xx(] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, de acord cu tine, dar un parinte care vrea sa se implice si caruia ii pasa de pruncul lui, o face indiferent de felul custodiei.

Cam ce fel de custodie putea sa-l oblige/responsabilizez pe fostul sot al Szivarvany sa reactioneze altfel?

E vorba de caracter, de educatie, de cat de bine stii sa fii parinte.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Custodia comuna este situatia normala.

Este punerea in practica a pricipiului conform caruia divortezi tu de sotul tau, nu copilul de unul dintre parinte (vrea - nu vrea). 

Custodia comuna spune ca respectivii copii au doi parinti si ca, prin divortul parintilor lor, nu sunt privati de dreptul de a avea doi parinti. 

Pensia de intretinere (tot in situatia ideala) s-ar plati in natura. Adica ambii parinti isi impart (dupa posibilitati si intelegere) cheltuielile pentru cresterea copiilor. 

Dar cum situatiile din viata reala sunt departe de ideal, de obicei, parintele nerezident trebuie sa plateasca pensie de intretinere parintelui rezident (adica cel la care are copilul domiciliul).

 

Acuma, fiecare se va implica dupa cum il duce capul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sunt unii parinti care nu merita custodia comuna.Am divortat recent si mi s-a acordat autoritate tutelara exclusiva...el nu si-a mai vazut copiii de 2 ani,nu a contribuit cu nimic,era un pierde vara si era impatimit de jocuri de noroc.Judecatoarea a decis sa mi se acorde mie custodia,si cum altfel daca pt scoala sau alte decizii importante din viata copilului nu aveam de unde sa il iau pe el?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Buna ziua!

Am dorit cu ardoare sa raspund la acest subiect, cu atat mai mult cu cat el a fost lansat cand modificarea legii se facuse de putin timp si nu existau cazuri concrete expuse.

Am divortat in 2013 , avand o fetita de 2,4 luni.Vorbesc din experienta ..Va rog sa analizati urmarile si apoi sa trageti concluzii despre custodia comuna..

1)Costodia comuna e obligatorie , cu exceptia cazurilor destul de grave in care poti dovedi ca tatal poate fi decazut din acest drep.

2)Copilul este incredintat unuia dintre parinti cu care si locuieste (si care ia deciziile pentru problemele zilnice), in speta mie , tatal avand un program de vizitare mult mai amplu si fara ca eu sa am control(ex.poate lua fetita de la gradinita sa petreaca cateva ore? cu ea) si fiind obligat la plata unei pensii alimentare care se calculeaza la fel ca inainte..Dar daca tatal e smecher si nu declara veniturile sau nu munceste , asta e ..iei pensia 1/4 din  sal .min. pe economie, adica 200-215.ron, ca in cazul meu.

3)In schimb daca nu vrea sa stea cu copilul nu sta;

Daca are chef sa faca scandal la usa ta , face de cate ori vrea , te critica si-ti vorbeste ca inainte de divort de 3 ori pe saptamana, de te gandesti cum se respecta reglementarea legala conforma careai "divortul trebuie sa reprezinte revenirea la normalitate?", iar tu esti obligata sa accepti din cauza programului de vizitare pentru copil,copil care abia se adapteaza cand vine acasa, in2-3 zile si iar trebuie sa  plece.

Daca tu esti muncitor si vrei un concediu ok  in afara tarii, el trebuie sa-ti dea acordul.Nu are el chef, nu conteaza ..copilul nu merge la Disnay ca el nu are bani si nu vrea nici sa-ti fie tie bine alaturi de el.

In rest nu mai vorbim ca nivelul educational ridicat costa si el nu poate fi obligat sa participe daca nu are de unde sau pur si simplu nu vrea.

Aici ma opresc...va pot da multe exmeple cum asemenea custodie iti distruge viata daca doresti incredintarea copilului .Vrei sa-i fie bine platesti , te ocupi si suporti sicanele unui ratat care sta la mama la 40 de ani.Ai facut greseala de-a face un copil cu un asemenea om sperand in schimbari...atunci taci si tragi caci justitia nu vede realitatea. 

P.S.Tot respectul pentru taticii care fara lege, sentinte , indiferent de custodie, stiu sa respecte pe cea care i-a  adus pe lume copii si chiar se ocupa cu dragoste de ei.

Am intalnit si asemenea cazuri!

Vai de cele ce divorteaza de ratati carora legea le da dreptul de tata si custodie comuna.Pentru 200 de lei iti sunt zilele pline de lacrimi si copii invatati sa fie impotriva. ta care muncesti zi si noapte (la propriu)sa nu le lipseasca nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...